|
ANALIZA SYGNAŁÓW BIOELEKTRYCZNYCH
|
W Zakładzie Fizyki Medycznej opracowano specjalny program komputerowy umożliwiający zwiększenie rozdzielczości widm otrzymywanych w badaniach elektronowym rezonansem paramagnetycznym (EPR). Program ten został wykorzystany również do analizy zapisów elektrokardiograficznych oraz sygnałów obrazujących falę tętna.
Dzięki zastosowaniu zwiekszonej rozdzielczości sygnałowej powstały nowe metody diagnostyczne: NURSE-ECG oraz PULS-HSR, które w znacznym stopniu rozszerzyły standardowe metody elektrokardiografii i pulsoksymetrii dostarczając dodatkowych informacji o stanie zdrowia pacjenta.
| Pulsoksymetria wysokiej rozdzielczości sygnałowej - PULS-HSR
Pulsoksymetria to nowoczesna, nieinwazyjna i bezbolesna metoda badania tętna i utlenienia krwi. Do badania służy niewielkie urządzenie elektroniczne zwane pulsoksymetrem
Bezprzewodowy elektroniczny pulsoksymetr
|
Metoda pulsoksymetrii wykorzystuje zjawisko absorpcji promieniowania świetlnego przez hemoglobinę. Nasycona tlenem hemoglobina pochłania więcej promieniowania podczerwonego oraz mniej promieniowania czerwonego w porównaniu z hemoglobiną o niższym nasyceniu tlenem. Do wykonywania pomiarów służą urządzenia zwane pulsoksymetrami. Czujnik pulsoksymetru składa się z dwóch źródeł światła (czerwonego o długości fali 660 nm oraz podczerwonego o długościach fal 905, 910 lub 940 nm) oraz odbiornika. Jako detektor używana jest fotodioda krzemowa. Układ mikroprocesorowy pulsoksymetru mierzy ilość promieniowania czerwonego oraz podczerwonego, które dotarło do elementu światłoczułego. Wartości te porównywane są z tabelami wyników i na tej podstawie określana jest zawartośc tlenu we krwi. Zakres norm: 95 - 98% u osób zdrowych (wyższe wartości zdarzają się w przypadku tlenoterapii , niższe wartości świadczą o niewydolności oddechowej.
Oprócz pomiaru nasycenia krwi tlenem pulsoksymetr rejestruje również częstotliwość pracy serca czyli tętno.
W Zakładzie Fizyki Medycznej Wydziału Fizyki UAM
powstał program komputerowy PULSOKSYMETR HSR zwiększający rozdzielczość
sygnałową fali tętna badanego pulsoksymetrem Dzięki temu programowi
możliwa jest dokładniejsza analiza fali tętna. Program ten dostarcza informacji nie tylko o pulsie, ale także o stanie układu tętnic i serca monitorowanego pacjenta i okazuje się bardzo pomocny w diagnostyce chorób układu krążenia.
Rysunek przedstawia wykresy fali tętna zarejestrowane pulsoksymetrem
(a) - przed analizą zwiększającą rozdzielczość
(b) - po zwiększeniu rozdzielczości sygnałowej przy pomocy programu PULS-HSR.
|
|