BADANIA NAUKOWE W ZAKŁADZIE FIZYKI MEDYCZNEJ

ELEKTRONOWY REZONANS PARAMAGNETYCZNY EPR

Opis metody i aparatura
EPR w badaniach leków, krwi i środków spożywczych
EPR w badaniach soczewek kontaktowych
EPR w datowaniu
Tomografia EPR
ANALIZA SYGNAŁÓW BIOELEKTRYCZNYCH

Elektrokardiografia wysokiej rozdzielczości sygnałowej NURSE-ECG
Pulsoksymetria HSR
Elektroencefalografia - EEG
MONITORING
TELEMEDYCZNY MONTE


Schemat sieci telemedycznej
Pulsoksymetria HSR w sieci
TOMOGRAFIA ELEKTRYCZNA SERCA

















































































MONITORING TELEMEDYCZNY MONTE

Głównym zadaniem monitoringu telemedycznego jest połączenie indywidualnych pacjentów z prowadzącym lub dyżurnym lekarzem, szpitalem lub ośrodkiem analityczno-eksperckim w celu monitorowania aktualnego stanu zdrowia.
Pacjent posiadajacy kamerę internetową i mikrofon może w tym systemie połączyć się przez internet z lekarzem i zasięgnąć jego porady.

Projekt internetowej sieci telemedycznej o nazwie MONTE został opracowany na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. A.Mickiewicza przez prof.dr hab. Ryszarda Krzyminiewskiego - kierownika Zakładu Fizyki Medycznej i jest obecnie wdrożony w ramach porozumienia między Wydziałem Fizyki UAM i Centrum Diagnostyki i Analityki Medycznej Fundacji UAM w kilku ośrodkach medycznych na terenie kraju


Pulsoksymetria HSR w sieci

Zaawansowana analiza fali tętna czyli PULSOKSYMETRIA HSR działa również w ramach telemonitoringu medycznego MONTE.

Pacjent, który posiada komputer i pulsoksymetr w domu może skorzystać z tej analizy wysyłając przez internet zarejestrowaną pulsoksymetrem falę pulsu. Po krótkiej chwili otrzyma wynik analizy na ekranie komputera.


Wynik zaawansowanej numerycznie analizy fali pulsu jaki uzyskuje pacjent i lekarz na ekranie monitora przedstawia poniższy rysunek





Wynik badania pokazuje parametry wyznaczone z pomiaru fali pulsu metodą pulsoksymetrii HSR
1. Puls.
Prawidłowy zakres wartości mieści się w granicach od 60 do 90 uderzeń na minutę. Jeżeli w spoczynku w kolejnych pomiarach powtarza się zbyt wolny lub zbyt szybki puls należy zwrócić się do lekarza w celu dalszej diagnostyki.
2. Wysycenie tlenem.
Jest to wskaźnik pokazujący procent wysycenia tlenem hemoglobiny. Zakres jego prawidłowych wartości wynosi od 95% do 99%. W przypadku powtarzania się wartości poniżej 94% należy zwrócić się do lekarza w celu dalszej diagnostyki.
3. Stosunek objętości komory do aorty.
Wskaźnik obliczany jako stosunek pola powierzchni pod falą pulsu HSR generowaną przez lewą komorę serca do momentu zamknięcia zastawki aorty do pola powierzchni fali pulsu odpowiedzialnej za rozszerzającą się i kurczącą aortę. Informuje o podatności aorty na zmiany ciśnienia krwi wywołane skurczem lewej komory.
4. Zastawka aorty.
Wskaźnik obliczany jako stosunek wartości fali pulsu HSR w momencie zamykania zastawki aorty do maksymalnej amplitudy fali pulsu lewej komory.
5. Indeks pulsacji
Wskaźnik obliczany podobnie jak w badaniu Dopplera czyli stosunek różnicy maksimum-minimum amplitudy fali pulsu HSR lewej komory do wartości średniej fali pulsu pojedynczej ewolucji serca.
6. Dynamika komory
Wskaźnik będący stosunkiem prędkości narastania i spadku fali pulsu HSR lewej komory. Informuje o dynamice procesu tłoczenia krwi przez lewą komorę do aorty oraz podatności aorty na zmiany ciśnienia podczas skurczu lewej komory.
7. Dynamika arterii
Wskaźnik będący sumą amplitud fali pulsu HSR poniżej i powyżej wartości średniej. Informuje o elastyczności i podatności układu krwionośnego na drodze komora-palec.

W przypadku pomiarów przeprowadzonych w spoczynku w pozycji poziomej z ręką umieszczoną poziomo wzdłuż ciała i powtarzających się odchyleń od normy więcej niż trzech wskaźników, należy zwrócić się do lekarza celem potwierdzenia ewentualnych nieprawidłowości w standardowym procesie diagnostycznym .

Wskazania do pulsoksymetrii:
  • niewydolność oddechowa jawna lub jej podejrzenie
  • monitorowanie stanu pacjenta:
    - w trakcie znieczulenia ogólnego i bezpośrednio po jego zakończeniu
    - w trakcie stosowania tlenoterapii
    - w trakcie każdego stanu ciężkiego chorego


  • Analiza fali tętna (w skrócie PWA - Pulse Wave Analysis) jest rekomendowana przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (EHS) dla takich jednostek chorobowych, jak
    - nadcisnienie tętnicze,
    - niewydolność układu krążenia,
    - nadczynność tarczycy i inne.
    Dzięki tej analizie można ocenić stopień elastyczności naczyń krwionośnych, a zwłaszcza aorty, co ma duże znaczenie u osób chorujących na nadciśnienie tetnicze.

    Ocena wielkości parametrów uzyskanych przy użyciu programu PULSOKSYMETR HSR dostarcza informacji nie tylko o pulsie, ale także o stanie układu tętnic i serca monitorowanego pacjenta i staje się bardzo pomocna w diagnostyce chorób układu krążenia.





    Ostatnie zmiany: 5.12.2013
    Copyright © 1999-2013   U.Schmidt