BADANIA NAUKOWE W ZAKŁADZIE FIZYKI MEDYCZNEJ

ELEKTRONOWY REZONANS PARAMAGNETYCZNY EPR

Opis metody i aparatura
EPR w badaniach leków, krwi i środków spożywczych
EPR w badaniach soczewek kontaktowych
EPR w datowaniu
Tomografia EPR
ANALIZA SYGNAŁÓW BIOELEKTRYCZNYCH

Elektrokardiografia wysokiej rozdzielczości sygnałowej NURSE-ECG
Pulsoksymetria HSR
Elektroencefalografia - EEG
MONITORING
TELEMEDYCZNY MONTE


Schemat sieci telemedycznej
Pulsoksymetria HSR w sieci
TOMOGRAFIA ELEKTRYCZNA SERCA

















ANALIZA SYGNAŁÓW BIOELEKTRYCZNYCH

         W Zakładzie Fizyki Medycznej opracowano specjalny program komputerowy umożliwiający zwiększenie rozdzielczości widm otrzymywanych w badaniach elektronowym rezonansem paramagnetycznym (EPR).
Program ten został wykorzystany również do analizy zapisów elektrokardiograficznych oraz sygnałów obrazujących falę tętna.
Dzięki zastosowaniu zwiekszonej rozdzielczości sygnałowej powstały nowe metody diagnostyczne: NURSE-ECG oraz PULS-HSR, które w znacznym stopniu rozszerzyły standardowe metody elektrokardiografii i pulsoksymetrii dostarczając dodatkowych informacji o stanie zdrowia pacjenta.


Elektrokardiografia wysokiej rozdzielczości sygnałowej - NURSE-ECG

Metoda ta powstała na bazie elektrokardiografii z zapisem cyfrowym. Jej istotą jest zwiększenie rozdzielczości, udoskonalenie, a w konsekwencji znaczne rozszerzenie możliwości diagnostycznych standardowego elektrokardiogramu.
  • Umożliwia ona wykrycie nawet stosunkowo niewielkich zmian w procesie depolaryzacji mięśnia sercowego.
  • Pozwala w sposób szybki, tani i bezinwazyjny stwierdzić przebycie zawału i określić jego lokalizację u osób, których standardowe i wysiłkowe EKG oraz echokardiografia pozornie nie odbiegają od normy.
  • Przy jej pomocy można również określić zmiany amplitudy depolaryzacji związane np. z wpływem leku na mięsień sercowy w chorobie niedokrwiennej.
  • Czułość tej metody porównywalna jest z koronarografią i tomografią emisyjną.
  • Dodatkową zaletą metody jest możliwość obserwacji dynamiki rozchodzenia się fali depolaryzacji podczas pojedynczej ewolucji serca.

Pracownia elektrokardiografii wysokiej rozdzielczości sygnałowej

Pracownia Elektrokardiografii w Zakładzie Fizyki Medycznej wyposażona jest również w komputerowy zestaw do badań elektrokardiograficznych metodą Holtera (24-godzinny zapis EKG)

Więcej informacji na temat metody elektrokardiografii wysokiej rozdzielczosci sygnałowej można znaleźć na oddzielnej stronie www






Ostatnie zmiany: 27.05.2018
Copyright © 1999-2018   U.Schmidt